2014. december 14., vasárnap

Dubaj: Dubaj Közlekedése

Dubaj Közlekedése


Dubajban a közlekedés nagyon egyszerű, mivel jobb oldali közlekedés van, csakúgy mint Magyarországon, továbbá az utak nagyon jó minőségűek.

Dubaj:Dubaj Közlekedése
Dubaj:Sheikh Zayed road
A fő út a Sheikh Zayed road, ami 7-8 sávos irányonként. Ezen az úton szinte minden célállomás megközelíthető. A sebességhatár 100-120 km/óra. Utca nevek és házszámok nem igazán vannak, csak postafiók számok, de ennek ellenére is könnyen bárhová oda lehet találni. Érdemes venni egy Dubaj térképet, mely bármelyik újságosnál, szupermarketben vagy benzinkúton kapható.

Repülőterek

Dubaj nemzetközi repülőtere a központja az Emirátusok Légitársaságának , nemcsak Dubajt, a többi emirátust is kiszolgálja az országban. 2007-ben a társaságnak 34 millió utasa és több, mint 260 000 légi útja volt. A 17. helyre sorolták a nemzetközi repterek rangsorában, ami teljes rakományának forgalmát illeti. 2008 októberében nyitották meg harmadik terminálját, mely az emírség járatait szolgálja ki. 2004-ben Dzsebel Ali városrészben bővítették: a fejlesztésnek köszönhetően az új reptér a külföldi légitársaságok és az Emírség járatait külön terminálon fogadja.

Buszhálózat

Dubaj kiterjedt buszhálózata 69 útvonalat hálóz be; 2006-ban mintegy 90 millió utasa volt. A Közúti és Közlekedési Hatóság ebben az évben jelentette be azt is, hogy további 620 új busszal bővíti flottáját, melyből 170 kétemeletes busz lesz. Bár a legtöbben mégis saját gépjárművel közlekednek, Dubajnak kiterjedt taxihálózata is van.ű

Metróhálózat

A 3,89 milliárd dolláros dubaji metróprojekt 2009-ben kezdte meg részleges működését, 2012-re pedig teljes mértékben működni fog. A metró négy vonalat fog összekötni: a zöld vonal Ál Rashidiját a városközponttal, a piros vonal a repülőteret Dzsebel Alival. Van egy kék és egy lila vonal is, mely 70 kilométeres pályán mozog, 43 megállója van, 33 a földfelszínen és 10 a föld alatt.
Dubaj:Dubaj Közlekedése
A város metrójának egy állomása

Egysínű vasút a Dzsumeira Pálmán

Az egysínű vasút az első pálma-szigeten 2009-ben nyílt meg. A régió első egysínű vasútfejlesztése.

Vízi közlekedés

Abrák - Hagyomágyos, kisebb méretű hajók, amiken a Dubaj-öböl két partja között szállítják az utasokat.

Dubaj:Dubaj Közlekedése
Dubaj vízi közlekedés


Dubaj: Dubaj gazdasága

Dubaj gazdasága


Dubaj napi 240 000 hordó olajat termel, és jelentős mennyiségű gázt a part menti területeken. Az emírség továbbá 2%-os részesedéssel bír az Egyesült Arab Emírségek gázbevételéből. Dubaj olajtartalékai jelentősen csökkennek, 20 éven belül várhatóan ki is merülnek. Dubaj gazdaságában az ingatlanberuházások, a kereskedelem és a pénzügyi szolgáltatások meghatározóak. Az Emirátus vezető importáló országai Japán, Kína és az Amerikai Egzesült Államok. A legtöbb új város, melyet a kikötők területén emeltek, a banki és pénzügyi központok fellegvára. Dubajban 1990-ig szabadon lehetett kereskedni az arannyal, így az  indiai csempészkereskedelem központja volt, hiszen Indiában az arany behozatalát erősen korlátozták.
Dubaj:Dubaj gazdasága
Dubaj a Burdzs Kalifa épületéből nézve (2007-ben)
Az 1970-es években létesített Dzsbel Ali kikötő a világ leghatalmasabb mesterséges kikötője, konténerforgalmát tekintve a nyolcadik helyen áll. Dubaj szolgáltató-ipari központként is fejlődik, elsősorban ami a szolgáltatásokat és pénzügyeket illeti, köszönhetően ágazatspecifikus vámmentes övezeteinek, melyek behálózzák az egész várost. A Dubai Internet City a Dubai Media Cityvel működik együtt a TECOM részeként, mely egyike az olyan enklávéknak, melynek tagjai közé olyan informatikai cégek tartoznak, mint az EMC Corporation, az Oracle Corporation, a Miceosoft vagy az IBM. Az országban jelentős nyugati cégek fektetnek be a Heinz, a Shell és a Sony. A Dubaji Pénzügyi Piacot mind a helyiek, mind a külföldiek számára 2000 márciusában hozták létre, mint a kereskedelmi értékpapírok és kötvények másodlagos piacát.
Dubaj:Dubaj gazdasága
Dubaj toronyházai a háttérben 2009-ben

A kormány azon döntését, hogy változatossá tegye a kereskedelmi alapú, de olajra támaszkodó gazdaságot, egyrészről a szolgáltatóipar és a turisztikai ipar erősítésével kívánta elérni, ami másrészről 2004-2006 között az ingatlanok felértékeléséhez vezetett. A hosszabb távú értékelés, ugyanakkor az ingatlanok értékcsökkenését mutatja: 2001 és 2008 között bizonyos beruházásoknak 64%-kal csökkent az értéke. Ugyanakkor éppen a széles körű ingatlanfejlesztési projektek vezettek a világ legmagasabb felhőkarcolóinak és legnagyobb beruházásainak megvalósításához, mint a Burdzs Kalifa, a Pálma szigetek, valamint a világ legmagasabb és legdrágább szállodája, a Burdzs al-Arab. A város ingatlanpiaca az elmúlt hónapokban mégis visszaesett, a lassuló gazdasági környezet hatására. Mohammed al-Abbar a 2008 decemberében megrendezett sejkek tanácsán azt mondta a nemzetközi sajtó képviselőinek, hogy az építkezésekért felelős Emaar cégcsoportnak 70 milliárd amerikai dolláros hitele, Dubajnak pedig további 10 milliárd dolláros hitele van, miközben a becslések 350 milliárdra becsülik azt, amik az ingatlanokban fekszenek. A turiymus amúgy is prioritás Dubajban, a kormány szerint 2010-re évi 15 millió turistát akarnak fogadni. Ezért is építik a legmagasabb, a legnagyobb, a legelső épületcsodákat.