2015. június 1., hétfő

Dubaj piaca

Dubaj piaca


Bazárok


Dubajban a bazárok a Deira városrész területén maradtak meg hagyományos, labirintusszerű szerkezetükben. Ezek a jellegzetes helyi piacok nemcsak vásárlásra csábítanak, hanem remek fotótémák is egyben. A szűk utcácskák túlélték az utóbbi évek nagy építkezéseit, s megőrizték a régi idők varázsos hangulatát. Látszólagos káosz uralkodik itt, de egy idő után az európai szem is felfedezheti a rendet: az egyes mesterségek, kereskedelmi területek elkülönültek egymástól. A hal- és fűszerpiac nem annyira turistás, nagyon is hiteles a zajos hangulata. Az aranyművesek területén töménytelen ékszer nyújt szédítő látványt. Az aranypiac, a gold souk üzletei esténként élénkülnek meg igazán, ekkor érdemes ide besétálni. A régi bazárban  vegyesen van minden.

A Deira városrészben az Al Karama vásárló utcában több bazár is van. Igazi régi épületek, és arabos légkör. A bazárok nagy része Dubajban délután 4 óra körül nyit, és egészen éjfélig nyitva van. Délelőtt nagyon kevesen nyitnak ki, akkor is csak 10 és 12 óra között, majd bezárnak, és délután nyitnak ki újra. Ne ijedjen meg az ember, ha a szűk kis sikátorok egyikén elkapják és gyanús lépcsőházon keresztül az üzlet feletti emeletre terelik egy másik, titkos üzlethelyiségbe, ahol hamis „Rolex” órát, és „Louis Vuitton” táskát próbálnak eladni neki. Vásárolni nem kötelező, és ha már úgyis tőrbe csalták az embert, egy nem mindennapi, filmekbe illő sok élményben lesz része. A Creek (lagúna) túlsó oldalán van a textil piac, de ennek nyitva tartása bizonytalan.


Dubai - piaca
Dubaj piaca

Fűszerpiac


Dubajban a turista nagyítóval keresi azokat a helyeket, ahol valamit a helyi kultúrából, hagyományokból láthat. Túlságosan is modern, kozmopolita világ ez, hiába mozgatja mindezt egy látszólag hagyományokhoz ragaszkodó helyi uralmi gépezet. A fűszerpiac azon kevés helyekhez tartozik Dubajban, ahol a turista (szó szerint is) érezhet valamit a tradíciókból.


Dubai - fűszerpiac
Fűszerek


Mi szemnek, szájnak és orrnak ingere. Az illatok, szagok, színek csodálatos bemutatkozása. Nem szabad kihagyni! Sokat lehet tanulni, főleg ha valaki el is magyarázza, hogy mi micsoda és mire való. E nélkül is látványos, de csak a látvány alapján keveset lehet megtudni. Jó megtudni, hogy az illatos mirhafű levelével hogy és mit lehet ízesíteni; mire is való a fenyőtömjén. Vásárolhatunk mindenféle kis ajándékcsomagocskákat, parfümös üvegcséket. Alkudozni kell. Itt aztán tényleg magas árról indítanak a kereskedők, hiszen sokkal csekélyebbek az értékek, mint az aranypiacon. Azt hiszik tán, hogy kis összegű dolgoknál nagyobbat lehet szakítani. Az eladók többnyire nem helyiek, hanem más ázsiai országokból valók. Többnyire tudnak angolul és vannak olyan kereskedők, akik az üzlet reményében szívesen tartanak kiselőadást, mondjuk a sárga gyömbérgyökérről, vagy az izsópfűről (ugye mily ismerős?). Az előadások meghallgatásának persze egyenesen következménye a vásárlásra 
kényszerítés enyhe lelki terrorja.

Persze mindig lehet venni valami majszolni valót a magvas dolgok elképesztő választékából. A kesudió itt mennyei. Meg kell kóstolni az iráni szárított gyümölcsöket, azt az édességet, ami csokoládéval bevont olvadt datolya és mandula. Irtó érdekes a hely azoknak, akiket külön is izgat a konyhaművészet. Micsoda illatok: szárított citromszeletek, rózsabimbók, hibiszkusz, koriander, fahéj. A fűszerpiac jól kombinálható az aranypiac meglátogatásával, mert egymás mellett vannak. Sokaktól hallani, hogy a fűszerpiac volt számukra a legnagyobb élmény Dubaiban.

Aranypiac


Sokaknak megfordul a fejében, hogy ha valamit vesznek Dubajban, az nem más, mint az arany. Ha valaki tudja, hogy mit akar, és valamennyire ért is hozzá, akkor az aranypiac számára a megfelelő hely. Persze a bőség zavara lép fel. Több mint 130 kis bolt van egymás mellett! A választék elképesztő. Az ár jónak tűnik, de minden stimmel? Általában 18 karátosak, de van 22 (igazán sárga) és 24 karátos is. Van modern olasz, hagyományos arab és indiai a stílust illetően. Sajnos a turizmus némiképpen elrontotta az aranypiac normális életét. Régen a választék szélesebb volt, most meg túlságosan ráálltak arra, aminek az európai turisták körében van nagyobb keletje. Most éppen a gyémántgyűrűk dominálnak a boltok legalább felében. Olyanokat árulnak, amiket Európában is lehet kapni, de itt árban rendesen alákínálnak. A helyiek ékszerekkel kapcsolatos igényeit, ízlését kiszolgálni akaró kereskedők egy része át is költözött olyan környékekre, ahol inkább a helyiek vásárolnak (pl. Satwa). Már nem is annyira izgalmas, eredeti jellegű a hely, azért így is érdekes, és meglátogatásra érdemes.

Dubai - Aranypiac
Aranypiac

Viszont csalódnak azok, akik iszonyatosan vonzó árakban reménykednek. Tény, hogy az arany itteni ára a legolcsóbbak közé tartozik a világon. Kifejezetten befektetési céllal lehet venni 24 karátos rúdaranyat is, s ez igen sokféle méretben kapható. Aki kisebb mennyiségre pályázik, különböző súlyú, 22 vagy 24 karátos rúdaranyból vert érmék közül válogathat. Hasznos tudni azonban, hogy az ékszereknél is elsősorban a súly számít, a míves ötvösmunkát elhanyagolható mértékben veszik figyelembe az árak kialakításánál (Barcelonában például ugyanazon fülbevalót olcsóbban lehet megvásárolni, mint itt a lealkudott áron).

2015. május 31., vasárnap





Idojaras , eghajlat , foldrajz  

Földrajz

Dubai egy nagyváros és egyben egy állam is, amely része az Egyesült Arab Emírségeknek. Dubai négyezer kilométerre van Magyarországtól, és az Arab-félsziget délkeleti részén, a Perzsa-öböl déli partján található, szemben Iránnal. A város félszigeten fekszik tengerparton, de a szárazföldi hátországa egy hatalmas, homokos sivatag. Maga a Dubai emírség 3900 négyzetkilométer nagyságú (picit nagyobb, mint Zala megye). Kétmilliós a lakossága, de ennek csak egyötöde helyi állampolgár, a többi vendégmunkás. A Közel-Kelethez tartozó Egyesült Arab Emírségek (használják úgy is, hogy Egyesült Arab Emirátusok) hét emírség szövetségét képezi. Az emírségek fővárosa Abu Dhabi, az azonos nevű és legnagyobb emírség központja. Időeltolódás: +3 óra a téli időszámításkor, +2 óra a nyári időszámításkor.


Dubai - tevék
Dubaj teve

Időjárás, éghajlat

Dubaiban lényegében két évszak van: tél (november-április) és nyár (május-október). Április közepe táján kezdődik a felmelegedés és ennek a hónapnak a végére már, napközben eléri a 30 Celsiust a hőmérő higanyszála. Június és október között 35-40 fok a napi átlaghőmérséklet. A nyár közepén gyakran van 45-50 fok meleg. Még éjszakai is nagyon meleg van ilyenkor. Nyáron nagy a páratartalom is. Az emberek nyáron többnyire csak este 8 után mozdulnak ki a szabad levegőre.
A hőmérséklet szempontjából tehát október vége és április közepe között a legkellemesebb Dubaiba látogatni (ezen belül is talán leginkább novemberben és márciusban). Ebben az időszakban az átlaghőmérséklet 20-22 fok körül van, napközben lehet akár 25-27 között is. Télen, esténként kellemes időjárást lehet élvezni. November és február között éjjel akár 10 fokra is lehűlhet a levegő. A leghűvösebb két hónap jellemzően: a december és a január. Ilyenkor napközben is előfordulhat ritkán a 15-17 fok körüli hőmérséklet (többnyire a turista inkább a légkondicionált helyeken fázik ilyenkor is). A mi fogalmaink szerint olyan tavaszias az idő. Télen a sivatagi szafari túrákon elkelhet valami széldzseki, vagy vékony pulóver. December és március között ritkán még eső is előfordulhat (legvalószínűbben februárban és márciusban). Jó, hogy Dubaiban nem kell igazán arra számítani, hogy az eső elmossa a kinti utazást, nyaralást (május és szeptember között nagyon ritka, hogy essen az eső). Ez kétségtelenül nagy előny sok dél- és délkelet-ázsiai országhoz képest.
November és február között kellemes, enyhe a levegő, de azért ilyenkor a hangsúly nem annyira a tengeri fürdőzésen van, hanem Dubai felfedezésén. Áprilisban és márciusban nincs hőség, de azért elég meleg van a strandoláshoz.
Sokan úgy vélekednek, hogy őrültség nyáron Dubaiba utazni, mert a hőség elviselhetetlen. Tény és való, hogy 45 fok körüli hőségben napközben egyszerűen nem érdemes városlátogató programokat bevállalni, még akkor sem, ha sok látványosság légkondicionált belső területen van. Néhányan úgy vélekednek, hogy nyáron – főleg június és augusztus között – a szállodák nagyon jó ajánlatokat kínálnak és ezeket érdemes megragadni. Az már más kérdés, hogy még a medencéket is csak kora délelőtt és késő délután érdemes látogatni. Nyáron, napközben a medencék vize is forró.
A nyári hőségben szokványosan (napozás, tengeri fürdés, sivatagi túrák) nyaralós-turistás utazás több mint problematikus. A legnagyobb forróság (47-50 fok) júliusban van. Naná, hogy éppen erre a hónapra és a tájára ajánlgatnak az utazási irodák, a légitársaságok nagyon csábító csomagtúrákat. A 40 fok feletti hőség kombinálva a 80-85 százalékos páratartalommal nagyon kemény bárkinek! Szeptember már nem olyan forró, de éppen akkor van a legnagyobb páratartalom. Júliusban, augusztusban, ha a helyiek, vagy a taxisok az utcán gyalogoló turistákat látnak, akkor nagyon elszörnyülködnek. Amúgy a nyári pokoli hőségben tanácsos rengeteg vizet inni. Annyit, amennyit csak lehet. A fejfedő kötelező. A legjobb valami olyan, ami a nyakat is teljesen fedi. Vigyázni kell arra is, hogy az ember ne fázzon fel attól, hogy a forró kinti levegőből hirtelen hideg, légkondicionált levegőjű helyekre megy be.

Ha valaki mégis nyáron akar utazni, az tájékozódjon arról, hogy van-e a hotelben hűtött medence. Jó hír: a Wild Wadi vízi vidámpark medencéinek a vize jórészt nyáron is kellemesen hűvös (különben nem jönnének a látogatók…).
Dubai - Időjárás

Homokviharok

Május vége és július eleje között a Shamal nevű szél gyakorta homokvihart hoz a városba.
Dubai - homokvihar

Vélemények

"Szeptemberben voltunk Dubaiban és szenvedtünk a 42-46 fokban. Persze azt reméltük az első teljes napunkon, hogy a tengerben legalább lehűthetjük magunkat. Csakhogy a víz 36-37 fokos volt. A gyerek jól érezte magát benne, de nekünk felnőtteknek ez így nem volt élvezetes. Ráadásul a szállodánk medencéjének a vize is ugyanolyan meleg volt, mint a tenger." (2010)

"Állítólag Dubaiban a hőmérséklet sohasem érheti el a 45 fokot, legalábbis nyilvános megállapításként. Él ugyanis egy olyan rendelet, amely szerint 45 fok feletti hőségben a munkaadók nem dolgoztathatják a munkásokat. Az viszont biztos, hogy a hivatalos előírások szerint a nyári hónapokban 12.30 és 3 óra között tilos munkásokat dolgoztatni a szabadban."

"A naptár december végét mutatta, így a lehető legideálisabb időpontban érkeztem. Napközben 22-24 fokig kúszott fel a hőmérő higanyszála, volt egy kis szél, sütött a nap, és felhő sem volt az égen. Az Emírségekben novembertől januárig számíthatunk ehhez hasonló időre, márciusban már jóval 30 fok feletti hőségben nézelődhetünk, májustól pedig bedurran a kályha, a 42-45 fokos hőség már nem európai turistáknak való. Ahogy a helyiek mesélték, ilyenkor a látogatók az egyik légkondicionált bevásárlóközponttól a másikig autóznak – természetesen agyonhűtött taxikkal. Ebben a hőségben a tengerben sem lelünk hűs habokra, mert a közel 30 fokos ultramarinszínű vízben is csak azt érezhetjük, hogy fentről és lentről is alaposan befűtöttek nekünk. (2014) " forrás

"Hogy bírható ki z otteni meleg? Az attól függ, hogy milyen páratartalommal társul. Ha 60-70% körüli, akkor a 30 fok is elviselhetetlen, de ha csak 20-30%, akkor jöhet a 47 fok is (az előbbi a jellemzőbb!). Áprilistól októberig szabadtéri programok csak a reggeli vagy az esti órákban ajánlottak és élvezhetőek. Otthon a panelban sokszor gondoltam arra a nyári hőségben, hogy „mennyivel könnyebb lenne ezt a tengerparton elviselni”. Már erről is másképp gondolkodom, a nyár közepére ugyanis a tenger és a medencék a hazai termálvizek hőmérsékletével vetekszenek." forrás
Dubai emberek

Történelem

Négyezer évvel ezelőtt a mai, modern Dubai helyén halászattal foglalkozó népek éltek. A mai, modern város története az 1830-as években kezdődött. Ekkorra tehető a kis halászfalu alapítása a Shindagha-félszigeten. A falut a Bani Yas törzs alapította, ők a délre fekvő Liwa oázisból származtak. Vezérük a Maktoum család volt, a mai napig közülük kerül ki Dubai uralkodója. Nehéz idők voltak ezek: nomád beduinok járták a sivatagot tevéikkel a tikkasztó hőségben, a hegyoldalakban birkapásztorok őrizték nyájaikat, a földművesek pedig nagy-nagy gonddal ültették el datolyapálmáikat mindenhová, ahol csak egy kicsi vizet is felleltek. Ezek az idők jelentették a gyöngyhalászat kezdetét is, mely hamarosan az ország egyik fő exportágává fejlődött.
Az 1870-es években virágzott fel a kereskedelem. Dubai a régió legnagyobb kereskedelmi központjává vált, sorra vonzva ide a keleti kereskedőket. A gyöngyhalászat és a tenyésztett gyöngyök ideje az 1940-es években leáldozott természeti változások következtében, ám más termékek (pl. az arany) helyettesítették ezt a bevételkiesést, s Dubaj fejlődése még inkább felgyorsult. A XX. század legnagyobb felfedezése az olaj volt 1966-ban. Egy évre rá már el is hagyták az országot az első exportszállítmányok.
Az Egyesült Arab Emírségek megalapítása 1971-ben történt hét addig független emirátus (Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Fujairah és Ras Al Khaimak) egyesülésével. Területe mintegy 83 600 km2, lakossága kb. 2,25 millió fő. A federáció két legfontosabb emirátusa Abu Dhabi és Dubai. Abu Dhabi a kormány és a vezető olajtársaságok központja, Dubai pedig a legfőbb kereskedelmi központ, nem csak az Emirátusokban, hanem a Perzsa-öbölben is. A város 15 km hosszú tengerpartján mindig zajlik az élet. A felhőkarcolók és a luxus szállodák előtt horgonyoznak az arab dhau-k, a komphajók pedig kényelmesen közlekednek az öböl egyik oldaláról a másikra. A Dubai-i kormány céljául tűzte ki az első osztályú szociális és gazdasági fejlesztést, s azt, hogy lakosainak biztonságos jövőt és magas életszínvonalat biztosítson.

Manapság

A Maktoum család vezetése alatt a város szinte 21. századivá fejlődött. A kormány intenzív befektetés politikájával korszerű infrastruktúrát hoztak létre, fejlett a telekommunikációs rendszerük és a Dubai World Trade Center egyre népszerűbb a kiállítás- és konferenciaszervezők körében. A szociális infrastruktúra is kitűnő: Dubai kórházainak, iskoláinak, szabadidőközpontjainak, három golfpályájának híre világra szól. Úthálózata modern és jól karban tartott, középületei tiszták, csillogóak, gondozottak. A város a dinamikus fejlődés mintaképe.
"Dubai alig 40 év alatt egy kis halászfaluból gazdasági – turisztikai központ lett. Ennek egyik mérföldköve volt, hogy az uralkodó adóparadicsomot csinált Dubaiból, vagyis az itt élő – és dolgozó embereknek, illetve az itt működő cégeknek nem kell adót fizetniük. Valljuk be, ez azért elég vonzó! Élnek is a lehetőséggel sokan. Ma Dubaiban közel 200 nemzet gyermekei élnek együtt, ami azért némi kihívás elé állítja az egyszeri bevándorlót, és nem kicsit nehezíti meg a kulturális beilleszkedést. Egy homogén(ebb) társadalomban azt szoktuk mondani, hogy csak nézni kell, hogy mit csinálnak a többiek és utánozni őket. Ahogy a mondás tartja: “Rómában élj úgy, mint a rómaiak”. Felvenni a szokásokat, megtanulni a nyelvüket, megismerni a kultúrájukat/történelmüket, eggyé válni velük. De mi a helyzet akkor, ha a többség kisebbségben van, szinte láthatatlan és nagyon mások a szokásaik, a vallásuk, az életvitelük? Na, akkor kapunk egy nagy adagot a kultúrsokkból!" forrás
Dubai - állandó építkezés

Tradíciók, szokások

Az iszlám vallás hozzátartozik az emberek mindennapjaihoz. Az iszlám fontos ünnepe a Ramadán, a szent hónap. Ilyenkor a mozlimoknak hajnaltól sötétedésig tartózkodniuk kell mindennemű ételtől, italtól és dohánytól. A hagyományos arab öltözéket nem csak Dubaiban, de végig az Arab-öböl mentén viselik - a magas hőmérséklet és a vallás miatt. A férfiak hosszú ruháját kandourának vagy dishdashának nevezik. Általában fehér színű vászonból készül, de télen sötétebb és vastagabb anyagból is. A hölgyek hosszú ruháját szintén kandourának nevezik, s gyakran arannyal és ezüsttel díszítik. A hajukat is be kell takarniuk, arcukat pedig a gishuával kendőzik el.
Az arab világ legfontosabb intézménye a család. A rokonok közötti családi kötelék igen erős, s nagy tiszteletben tartják az idősebb családtagokat. A párválasztás még mindig nem az érintett fiatalok szabadsága, a családok egyeznek meg, az esküvő pedig különösen fényes esemény, mely általában több napig tart. A nőket tisztelik, egyenlő lehetőségeik vannak a művelődésre, s ma már otthonukon kívül is vállalhatnak munkát. Az egyik legjelentősebb sportjuk régen a tevegelés volt, mára azonban ennek helyét átvette a lovaglás. Ennek kultúrája az utóbbi években fejlődött hatalmasat. Megalapították a Dubai-i Világkupát, mely a Föld leggazdagabb lóversenye.
"Az egyik délután a Dzsumeira városrészből autóbusszal indultam a városközpont felé. A vezető mögötti ülésen egy helyi nő ült a széken. Az egyik megállóban két hófehér ruhás és burnuszos arab férfi szállt fel a buszra. Amikor meglátták a nőt, éktelen ordítással és heves gesztikulálásokkal zavarták el a busz zsúfolt, hátsó részébe. Még percekkel a konfliktus után is mérgesen tárgyalták a számukra hihetetlen jelenetet: nő ült oda, ahol (szerintük) semmi keresnivalója nem volt. Mert felirat, vagy tábla nem jelezte, hogy azon az ülésen kizárólag férfiak ülhetnek. (2014)" forrás

Helyiekről

Dubaiban a turista végeredményben nagyon ritkán kerül kapcsolatba helyi állampolgárokkal. Abszolút többségben vannak az itt tartósan dolgozó külföldiek. Dubaiban a lakosságnak mindössze kb. 15 százaléka a helyi állampolgár! A turista helyiek közegében többnyire csak a bevásárlóközpontokban mozog. Így a külföldi látogató csak roppant felületes benyomást tud szerezni a helyiek szokásairól.
Legintenzívebben a Ramadán böjti időszakban láthat valamit a helyiek szokásai vonatkozásában, bár ugye ez esetben világméretű muszlin ünnepről van szó. A Ramadán 30 napos böjtje minden évben más és más időpontra esik. Tanácsos előre tájékozódni arról, hogy a turista látogatása Dubaiban a Ramadán időszakára esik vagy nem. Ebben az időszakban lehet jót nyaralni, turistáskodni, de az átlagosnál jobban kell ilyenkor alkalmazkodni egyes körülményekhez. Például a Ramadán idején a napközbeni szigorú böjt időszakában tilos a turisták számára is a közterületen történő evés, ivás, dohányzás. Tilos bármit rágcsálni vagy szájba tenni. Persze, amit Allah nem lát, az megengedett... Egyes éttermekben úgy oldják meg a helyzetet, hogy függönyökkel takarják el, így napközben is lehet enni. Az éttermek, üzletek nyitva tartása Ramadánkor megváltozik (nappal rövidebb, vagy akár zárva is van), erre fel kell készülni, érdemes előre bevásárolni vizet, élelmet.
A böjti időszakban ugye a hívők egész nap nem esznek/isznak semmit, éjszaka pedig ébren vannak, imádkoznak, táplálkoznak. A szokásos napi forgatókönyv teljes felfordulása miatt nagyon ingerültek lehetnek. Nem annyira a helyiek (ők persze megengedhetik maguknak, hogy átaludják a napot), hanem a muszlin vendégmunkások. Délutánonként, iftár (naplemente utáni első étel) előtt mindenki siet haza, ilyenkor életveszélyessé válhat a közlekedés.
A helyi állampolgárok nagy többsége jómódú. Ennek külsődleges jeleit a turista inkább a fiatalokon látja, mert az idősebbek (lényegében 40 év felett) feltűnően keveset mozognak turisták által frekventált helyeken. Állampolgárságot szerezni szinte lehetetlen, állampolgárnak lenni nagy kiváltság. A helyi állampolgárokat az állam a születésüktől fogva intézményesen kényezteti. Lényegében az állampolgár egész életében számít az állam nagyvonalú gondoskodására. Nagyon sok mindent ingyen kapnak az államtól vagy jelképes összegért. Az állam a legtöbb közüzemi szolgáltatást ingyen vagy erősen szubvencionált áron biztosítja az állampolgárainak. Sok helyi végez el egyetemet, de sokan közülük csak mímeli a munkát, mert azt helyette elvégzi a külföldi. A mímelt munka sem lehet valami alantas jellegű. Többnyire valami reprezentatív irodai munka jöhet szóba. Vannak persze családi vállalkozások, ahol a helyi is keményen be van fogva a munkába, persze leginkább valami menedzseri szinten, bizonyosan nem valami fizikai munkás formában. Egy nem kifejezetten gazdaghelyi állampolgár fizetése jellemzően meghaladja a havi adómentes, 600 ezer forintnak megfelelő összeget. Ez a nyugat-európai jövedelmekkel összehasonlítva nem tűnik soknak, de ténylegesen sok, éppen azért, mert a rezsiköltségek elképesztően alacsonyak.
Az állam ajándék pénzt ad a házasodóknak, ingyen ad építkezéshez telket, induló pénzt üzleti vállalkozáshoz, jelentéktelen kamatú kölcsönt, nagyvonalúan adnak a munkahelyeken mindenféle címen szabadságidőt (akár évi három hónapot is). A helyi állampolgárokat az állam nagymértékben privilegizálja a külföldi gazdasági versenytársakkal szemben.
Tehát egzisztenciális szempontból nagy mázli ide születni. Ennek nagyon is tudatában vannak a helyiek és nemzeti büszkeségükön túlmenően rendesen le is nézik az idegeneket, főleg a fizikai munkát végző vendégmunkásokat. Minden helyi családnak vannak külföldi cselédei. Jellemzően másodrendű emberi lényeknek tekintik őket. Ellentmondásos viszont a helyi fiatalok és a nyugati tömegkultúra viszonya. Miközben szinte pökhendien büszkék magukra, és országukra (emírségükre), és kötelezően követik és gyakorolják a vallási hitüket, nagyon is aktívan hódolnak a nyugati divatjelenségeknek (filmek, zene, bevásárlóközpontos flangálás, új műszaki kütyük iránti végtelen rajongás, drogok, stb.). A helyi idősebb generáció és az emírségek hatalmi gépezete aggódik is, hogy a helyi fiatalok révén a tradicionális értékek iránti tisztelet egyre inkább halványodni fog.

Dubaj utazas , szallas, naszut


Dubaj utazas , szallas, naszut 


Vízum: Magyar turisták számára vízum szükséges a belépéshez. A vízumhoz szükséges útlevél, amelynek legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Az útlevélről másolatot készítünk és annak alapján a külföldi partner elintézi a vízumot, amelyet a dubai repülőtéren kapnak meg az utasok.
Figyelem, akinek az útlevelében izraeli pecsét van, nem engedik be az  országba!
Tilos a bevitele: kábítószer, fegyver, pornográf anyagok.                        
Étkezés:  Ki-ki izlése szerint válogathat az arab, távol-keleti, európai ételek között. Figyelem: Az Emírségekben szigorú alkoholkorlátozások vannak.
Munkaszüneti napok: ramadán bőjt, El Al Fitr, 3 napos ünnep a ramadán végén,Eid Al Adha, áldozati ünnep, Haj időszak, amikor a hívő muszlimok Meccába vándorolnak.
Idôeltérés: télen +3 óra, nyáron +2 óra
Távhivás Magyarországról: 00-971-4-(elöfizetôszám),
Hálózati feszültség: 220 / 240 Volt
Nemzeti valuta: 1 dirham / AED / = 100 fil, 1 USD= 3,67 AED
Vallás: iszlám (96%), keresztény, hindu, egyéb (4%)
Bankok:  A bankok csak délelött tartanak nyitva, kb: 13.00-ig üzemelnek szombattól  csütörtökig. Ha készpénzt visznek magukkal a legjobb az USD.
Vám: Az országba bevihető 200 db cigaretta, 100 szívar, 2 liter szesz és 2 liter bor .
Közlekedés: Leggyorsabb és legpraktikusabb a taxi. Amennyiben nincsen taxióra az autóban, előre alkudják ki az árat.
Ruházat: Könnyű, nyári ruha javasolt illetve pullóver viselete a hüvösebb estékre. Nem ajánlott a nagyon rövid nadrágok és ingek, pólók viselete. Napszemüveg és kalap ajánlott a strandolás alatt, különösen 11:00-14:00 óra között, amikor nagyon erős a sugárzás.                                               
Bevásárlás: A legtöbb üzlet 9:00-13:00 és 16:00-19:00 óra között tart nyitva, míg a bankok 08:00-13:00-ig és 14:30-18:30-ig szombattól csütörtökig.
Diplomáciai képviselet: Magyar Köztársaság Konzulátusa. Al Khazna Tower, Nayda Str. POB 44450 Abu Dhabi. Tel: 00-971-2-6766-190 
Egyéb tudnivalók: A csapvíz iható, de mindenhol kapható ásványvíz. Ne fényképezzenek muszlim hölgyeket és urakat, állami és katonai épületeket és imádkozó embereket!

ABU DHABI
Abu Dhabi az Arab Emirátusok fővárosa.. Az Arab Emirátusok második legnagyobb tagjaként turistaforgalmának zömét novembertől áprilisig fogadja. Az arab tradíciókat híven megőrző lakosságot, akiket ruházatukról könnyen fölismerhetünk, kiegészítik a világ minden tájáról érkezett emberek. A jellegzetes iszlám kegyhelyekkel jól megférnek a sugárutak mentén épült hatalmas felhőkarcolók, üvegpaloták. Ápolt, gondozott parkok és az öntözött zöldterület feledteti az egykori sivatagot, melyre a város épült. Az üzletek zsúfolásig tele a legmodernebb termékekkel, és az áruk vásárlásra serkentenek. Találunk itt hagyományos arab hangulatú bazárt és hamisítatlan nyugati eleganciát képviselő bevásárlóközpontokat. A napfény garantált, és a kristálytiszta tengervízen kívül sport, vízisport lehetőségek várják a pihenni, szórakozni vágyókat.
Ajman a legkisebb területű emirátus, mely az Arab öböl keleti partján fekszik. A városhoz két település rész is csatalakozik, a mezőgazdasági terményeiről nevezetes Masfout illetve Manama. A településen található a kormányzó hivatalai, számos bank és nagyvállalat épületei illetve jó néhány bevásárló központ. Ajmanban látható az ország legnagyobb hagyományos hajókészítő gyára, ahol a jellegzetes dhow csónakokat gyártják a helyi mesteremberek, akik még mindig ősapáik régi tudása szerint járnak el és nem használnak tervrajzot.
Dubai a 2. legnagyobb emírátus az Egyesült Arab Emírátusokban és az egész Közel-Keleten az egyetlen szabadidő és sportközpont. Rengeteg bevásárló központot és üzletet találhatunk itt, egészen a szük, kanyargós szúkoktól a modern, luxus áruházakig. A helyi piacokon hihetetlen-ül olcsón vásárolhatunk aranyat, textiliákat és fűszereket. Dubai egyben az Emírátusok keres-
kedelmi központja is, két részből áll, Deira és Bur Dubai, amelyeket a Creek nevű kis öböl választ el egymástól. Egymást érik a boltok, bazárok, bevásárlóközpontok. Dubai egyik fő eseménye a vásárlófesztivál, amikor a plázák még a megszokottnál is nagyobb attrakciókkal, műsorokkal, tüzijátékkal versengenek a vastag pénztárcájúak kegyeiért.
Ez az egyetlen emirátus, melynek szinte teljes területén hegyvidék található és az egyetlen nagyobb város, mely az Ománi öböl partján fekszik, az ország keleti partvidékén. Itt jóval több csapadék esik, mint az ország egyéb részein, mely egybeesik a téli hónapokkal. Az átlag hömérséklet ilyenkor is 25 fok körül van. A fenséges Hajjar hegység egyedülálló környezetet varázsol a város köré, mely évről évre több turistát csalogat ide a világból.A legfőbb tevékenység az iparban folyik, itt találhatjuk az ország legnagyobb cementgyárát. Főbb látványosságok: az Óvárosban számos piac és szúk található, ahol friss halat, kenyeret, gyümölcsöt árulnak, három nagyonn bevásárló központ, Nemzeti Múzeum, Dhayah erőd.
Több mint 5000 évig ez a település volt a leggazdagabb ezen a területen. Az Emirátusok kultúrális központjaként is számon tartott Sharjahban 17 múzeumot, 6 főiskolát és egyetemet, számos mecsetet és egy hatalmas iszlám stílusú bevásárló csarnokot találunk. Sharjah az egyetlen emirátus, ahol tilos az alkohol fogyasztása, birtoklása és értékesítése. Itt nagyon szigorú szabályok vannak az öltözködésre is, mind férfiakra mind nőkre vonatkozóan. Ezenkivül korlátozzák a kapcsolatokat is, pl: tilos egyedülálló férfinak nőkkel találkozni nyilvános helyen.
Ebben a kis emirátusban mindössze 60 ezren laknak, Ajman és Ras Al Khaimah között fekszik a nyugati parton. Hagyományos foglalkozásként itt még űzik a halászatot és a datolyatermesztést. Nagy népszerűségnek örvendenek az extrém sportok. Ebben a városban is régóta készíti ka hagyományos hajókat, a dhow-kat. A városban hét erőd is található, egyikben múzeumot rendeztek be. Főbb lárványosságok: akvárium, mely egyben a tengerészeti központ is, erőd, Dreamland vízipark,


AJMAN

DUBAI

FUJEIRAH

RAS AL KHAIMAH
Az 1700 négyzetkilométer területű Emirátus a Perzsa öböl északi részén fekszik. Régebben Julfarként volt ismert. 

SHARJAH

UMM AL QUWAIN

Dubaj tudnivalok

Dubaj tudnivalok


Pénzváltás


Nincs értelme itthon próbálkozni ottani pénzt, dirhamot beszerezni. Dollárral, euróval, vagy egyéb nyugat-európai valutával kell utazni és ott helyben váltani. Az érkezési oldalon van egy-két pénzváltó. Nem érdemes nagy mennyiséget váltani, mert a városban előnyösebbek a váltási kurzusok. Éppen annyit váltsunk, ami elegendő a taxizásra és a hotelben a londinernek adandó borravalóra. Mondjuk 50 vagy 100 euró, vagy dollár.

Pénzváltás

A bankokban és a repülőtéren az árfolyamok nem olyan jók, mint a specializált pénzváltóknál. A legkevésbé kedvező a hotelünkben pénzt váltani. Állítólag a Dubai Mall-ban lévő pénzváltóknál vannak a legjobb árfolyamok. Érdemes dollárt vinni és azzal fizetni, pl. közértben, mert dirhamban adnak vissza, picit még jobb árfolyamon is számolják, mint a reptéren. Az USD – AED árfolyama viszonylag állandó, és az amerikai dollárhoz kötött, 1 USD = 3.67 AED. 1 AED kb. 61,1 HUF (2014. március)
Ha az utazás végén marad dirhamunk, azt a repülőtéren problémamentesen vissza lehet váltani valamilyen nyugati valutára.


Étkezés


Csak a hotelekben szolgálnak fel alkoholt, ott pedig jó drága. Pl. egy 0.33 l. Heinekenért elkérhetnek akár 3 ezer forintnak megfelelő helyi pénzt.


Alkohol téma

,, Alkoholt nem lehet vásárolni, egalább is a sarki kisboltban nem. Leginkább a szállodák éttermeiben és bárjaiban lehet alkoholt fogyasztani, illetve a szórakozóhelyeken. A rezidensek igényelhetnek „alkoholengedélyt”, amivel a kijelölt üzletekben, otthoni fogyasztásra is lehet alkoholt vásárolni. Az utcán tilos az alkoholfogyasztás (!), így hiába van engedélyünk (sajnos), nem ülhetünk ki egy üveg hideg sörrel a kezünkben a tengerpartra." 
Starbucks - Dubai
Starbucks kávézó szerény Dubaj módra

Vásárlás


Az utazók a képzeletükben Dubaj-t korábban bevásárlós céliránynak is tekintették. Manapság már nem jellemző, hogy a magyar Dubaj-t azért válassza, hogy majd onnan ezt vagy azt haza hoz. Feltehetően ez azért is van, mert a magyarok nem annyira tehetősek, mint azok, akik a világ minden tájáról ideutaznak versenyképes árakon luxuscikkeket venni.
Dubai - Luxus és vásárlás
Vásárlás


Vannak országok (pl. Oroszország, Kína), ahonnan utazási irodák szervezésében kifejezetten bevásárló utakat szerveznek ide a nagy árleszállítási akciók időszakaira időzítve. Minden év júniusában és júliusában tartják a Dubaj Summer Surprises akciót, nyilván azzal a céllal is, hogy fellendítsék a nyári hőség miatt gyengébb turista szezont. A Dubaj Shopping Festival-t pedig minden év januárjában és februárjában rendezik. Mindkét időszakban leárazások vannak mindenhol Dubajban. A luxus termékekre kevesebb az engedmény, de a középkategóriás termékeknél akár 70 százalékos kedvezményeket is ki lehet fogni. Jellemzőbb, hogy a turista azért kíváncsi programként körülnézni a bazárokban és a monumentális bevásárlóközpontokban. Ez utóbbiak inkább azért bizonyulnak érdekesnek, mert jószerével csak ezekben van mód a lakosság kevesebb, mint 10 százalékát kitevő helyi állampolgárokat látni. A monstre shopping mall-ok ráadásul a kereskedelmen kívül sokféle időtöltést kínálnak, valamint a kinti nagy hőség elől mindig kellemes ezekbe behúzódni. Ha valaki mégis vásárolni akar, akkor például aranyat és kelmét egyrészt a bazárokból (souqokból), másrészt igazán jó minőséget pl. a Deira City Center bevásárlóközpontból hozhatnak haza. A legtöbb üzlet kilenctől este kilencig van nyitva (kivéve a Ramadan idején). A Dubaj Duty Free a repülőtéren a nap 24 órájában tart nyitva.

Paradicsom a sivatagban-Dubaj



Paradicsom a sivatagban-Dubaj 

VÁROS A SIVATAGBAN 

Dubai az Egyesült Arab Emírségek hét emírségének egyike, az Arab-félsziget délkeleti részen, a Perzsa-öböl partján található város. Érdekes, egyszer látni kell típusú úti cél, ahol elképesztő az, ahogy szinte a semmiből, a kis sivatagi halászfaluból egy minden luxussal felszerelt, nemzetközi szintű világváros fejlődött ki szinte pillanatok alatt.
Dubaiban mindenhol fényűző gazdagság kábítja el a látogatókat, egy alapvetően arab világrendben. Bár a helyiek ragaszkodnak hagyományaikhoz, mára elfogadták a turistákat a városban. A kiszolgálás mindenhol nagyon udvarias és kedves, mindenhol a vendég az első. 
A sivatagi forróságot csak a tevék bírják.
Dubaiban két évszak van, nyár és tél. A nyár májustól októberig tart. Ebben az időszakban nem ajánlatos ide utazni, mert a hőmérséklet napközben akár a 40-50 fokot is elérheti. Nyáron a helyiek is csak este mozdulnak ki a lakásból.
dubai-dubai-mall-aquarium
A Dubai Mall hatalmas akváriuma vonzó látványosság.
A tél novembertől áprilisig tart, a nappali átlaghőmérséklet pedig 25-30 fok, ezért ez a desztináció jellemzően ebben az időszakban kellemes az európai látogatók számára. Érdemes egy szilveszteri utazást tervezni Dubaiba és az újév első két hetét itt tölteni. Szilveszterkor az Atlantis tűzijátéka kihagyhatatlan látnivaló!
dubai-atlantis-hotel-tűzijáték
Az Atlantis Hotel szilveszteri tűzijátéka minden évben lenyűgözőA városban számtalan látványosságot találsz, amelyek fényűzésükkel, programkínálatukkal és bőségükkel lenyűgöznek majd.
Minimum egy napot szánja Dubai Mall feltérképezésére: a hatalmas bevásárlóközpontban beltéri sípályát és cápákkal teli hatalmas akváriumot is találsz. A Mall of the Emirates dekorációja lebilincselő. Ne maradjon ki a Burj Khalifa sem, az Armani Hotel bárjában jól esik egy frissítő. A Burj Al Arabot teatime vagy ebédidő alkalmával látogasd meg. A The Palm tetején található Atlantis Hotelben hatalmas akváriumot nézhetsz meg, de éttermeket, üzleteket és aquaparkot is találsz itt.
Dubaiban minden év elején kitör a vásárlási láz: a Dubai Shopping Festival során nagy kedvezményekkel érhetőek el a világmárkák a Dubaiban található üzletekben. Az első Shoppong Festivalt 1995-ben rendezték meg, turistacsalogatóként. 2015-ben január 1. és február 1. között hódolhatnak szenvedélyüknek a vásárlás szerelmesei.

KÖZLEKEDÉS

2014 őszétől naponta közlekednek az Emirates légitársaság járatai Budapest és Dubai között, így az Egyesült Arab Emírségek könnyedén, átszállás nélkül megközelíthető Magyarországról.
Dubaiban a legkényelmesebb közlekedési eszköz a taxi, mert megfizethető áron korrekt szolgáltatást kapsz. Az autók jó minőségűek, a sofőrök pedig tisztességesek és ügyesek. A bevásárlóközpontoknál van taxidroszt, viszont jó ha tudod, hogy általában a többi turista is taxival közlekedik, így néha akár fél órát is sorba kell állni, hogy taxihoz juss. Érdemes tehát a napi programtervbe belekalkulálnod a várakozási időt. Amennyiben nem szeretnél várakozni és szeretnél szabadon közlekedni, bérelj autót! Megfizethető áron adják a járműveket és kényelmesebb így átlátogatni Abu Dhabiba például.
dubai-top-gear-taxi
Dubaiban akár Top Gear taxival is utazhatsz.


EXTRÁK

dubai-arab-férfi
Arab férfi hagyományos öltözetben.
Ha Dubaiban jársz, szervezz le egy sivatagi arab vacsoraestet! Érdemes jó előre lefoglalni a helyeket, mert a látványos műsorral tarkított program igen kapós a turisták körében. A helyszínre egyébként 4×4 Toyota Land Cruiserekkel visznek el, az ínycsiklandó arab ételek mellett pedig szórakoztató műsorok is vannak és kipróbálhatod a tevegelést is. A vacsoraesteken mindig jó a hangulat, ám az öltözködési és viselkedési szabályokat itt is erősen ajánlott betartani.
dubai-tevegelés
Próbáld ki a tevegelést a sivatagban!

VISELKEDÉSI SZABÁLYOK

Az Egyesült Arab Emírségek teljes területén az iszlám a hivatalos vallás, amely szerves része a helyiek mindennapi életének. A hagyományos arab öltözéket minden helyi viseli, egyrészt a vallás, másrészt a klíma miatt.
Érdekes adat, hogy Dubai lakosságának mindössze 15%-a helyi állampolgár, a többi lakos vendégmunkás vagy bevándorló. Ennek is köszönhető, hogy a turisták nagyon kevés helyen találkozhatnak a helyiekkel.
Érdemes azonban betartani pár illemszabályt, hogy elkerüld akár a rosszalló tekinteteket, akár a pénzbírságot.
Ha a pároddal érkezel, tartsd észben, hogy nyilvános helyen nem foghatod a párod kezét és azt sem nézik jó szemmel, ha belekarolsz. Ennek az az oka, hogy az arab kultúrában megengedett a többnejűség, viszont egy arab férfinak csak két keze van, de felesége akár négy is lehet. Nem tudja mindegyiknek egyszerre fogni a kezét, noha a szokás az, hogy egy arab férfinak minden feleségének egyforma figyelmet kell szentelnie fizikai, anyagi és érzelmi téren egyaránt. A kézfogásnál ez lehetetlen, így inkább megtiltották. Persze a mélyen vallásos arabokra is gondoltak, akik nem néznek jó szemmel semmilyen nyilvános fizikai érintkezést férfi és nő között.
nyilvános csók és bármilyen szexuális jellegű vagy töltetű megmozdulás szigorúan tilos! (Nászutasoknak nem annyira ajánlott desztinació – a szerk.)
Az öltözködésnél sem árt, ha tiszteletben tartod a hagyományokat. Férfiaknál kikötött szabályok nincsenek, de furán néznek a rövidnadrágban és atlétatrikóban sétálgató urakra. Szigorúbb szabályok vonatkoznak viszont a hölgyekre, akiknek egyetlen aranyszabály van: a térd és a váll minden esetben legyen eltakarva. Ajánlott a hosszú szoknya és a lenge, ám szolid és zárt felsők viselése. Egy nagyobb sállal vagy stólával is elfedheted a vállaidat.
Arab nők sétálnak Dubaiban.


Dubai gyöngyszeme: Palm Jumeirah

Dubai gyöngyszeme: Palm Jumeirah


A dubai Palm Jumeirah, azaz a Pálma Sziget napjaink legszebb és legnagyobb mesterségesen előállított szigete, amely a legmagasabb szintű szolgáltató egységeivel, fényűző hoteleivel és euro milliókért megvásárolható mediterrán villáival a a világ legtehető.
Pálma Sziget
Pálma Sziget
A Pálma-Sziget építését rengeteg előzetes kutatómunka és tanulmány előzte meg. Az építkezésre maga Dubai uralkodója, Shaikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum adta áldását, abban bízva, hogy ezzel jelentősen megnövelheti a régió turistaforgalmát és az ingatlan-beruházásokat.
A munkálatok megkezdését követően (a Perzsa-öböl aljából nyert) több millió köbméter homokot és követ használtak fel ahhoz, hogy GPS koordináták alapján feltöltsék a 17 levelű, pálmafa-alakú mesterséges sziget helyét az óceánban. A pálmafát egy 12 km hosszú és 5 km átmérőjű, félhold alakú hullámtörő gát védi a hatalmas hullámok ellen.

Pálma Sziget
Pálma Sziget
Mára a Pálma-sziget össz-partvonalával megduplázták Dubai eredeti partszakaszát. A "leveleken" jelenleg 2000 luxusvilla és 40 exkluzív hotel található. A szárazfölddel való kapcsolatra egy 300 méter hosszú szárazföldi híd szolgál, és épülőben van egy alagútrendszer is, amely a félholdat a koronával köti majd össze.

A sziget legimpozánsabb szállodája, az Atlantis de Palm, ez év elejétől fogad vendégeket. A nagyszabású megnyitó ünnepségen világsztárok tömkelege, pazar tűzijáték és felejthetetlen parti gondoskodott arról, hogy felhívja a figyelmet Dubai legékesebb kincsére, és oda vonzza a világ minden tájáról azokat, akik paradicsomi körülmények között szeretnének pihenni vagy ingatlant vásárolni... 
Pálma Sziget
Pálma Sziget

Dubaj

Dubaj


Mit kell vinni?

  • Dubajban minden kapható helyben, nagy választékban, tehát nincs nagy baj, ha valamit elfelejtünk bepakolni. Azért napvédő krémeket, olajokat takarékosabb dolog otthonról vinni. Jó ötlet széles karimájú szalmakalapot, strandtáskát vinni. Érdemes vinni törölközőt a strandoláshoz, mert nem minden szállodában adnak külön fürdő törölközőt (beach towel). Sivatagi túrákhoz jól jöhet egy könnyebb bakancs, magas szárú cipő, amibe nehezen hatol be a homok.


  • Öltözködés, illemtan, etikett

A Dubajól szóló fejezetünk viselkedési szabályok című alfejezetében taglaljuk, hogy milyen öltözködési etikett követendő ott. Nos, a pakolásnál az ott leírt ajánlások alapján hasznos választani ruhadarabokat. Mivel Dubajban élvezet a vásárlás, ezért érdemes nem tele bőrönddel jönni, hisz akkor hazafelé túlsúlyt kellhet fizetni.

Konnektorok, adapterek, dugaszoló aljzatok

Dubajban (és az Egyesült Arab Emirátusok egész területén) 3 féle konnektortípus terjedt el:
  • Az európai, két ágú, kerek villás
  • A három ágú, kerek villásvillás
  • A három ágú, lapos 

  • Dubai - konnektor adapter

    Konnektorok, adapterek, dugaszoló aljzatok


A háromágú konnektorokhoz ajánlatos beszerezni az adaptert, de a helyi villamossági boltokban is lehet kapni, vagy a szállodában esetleg kérhetünk a recepción. Mivel szállodája válogatja, hogy hol milyen dugaszoló aljzat van, ezért mindenképpen érdemes ezeket beszerezni.


  • Egészség


Dubajban nincsenek a turista egészségét veszélyeztető tényezők a nap erős sugárzásán kívül. Ha mégis valami egészségi gond merülne fel, akkor nagyon magas színvonalú az ellátás. Dubajban még a nyugat-európai színvonalat is meghaladó az egészségügyi ellátás. Külön negyede van az orvosoknak és klinikának . A felszereltség szuper-modern, a tisztáság tökéletes. Semmilyen oltásra nincs külön szükség Dubaj meglátogatásához. A száraz sivatagi klímában nem élnek meg a járványhordozó rovarok. Dubajban a higiéniai viszonyok példásak. Gyógyszertárakat könnyű találni. Angolul könnyen tudunk konzultálni. Az ellátás költségei magasak, azaz mindenképpen érdemes betegségre és balesetre vonatkozó utasbiztosítást kötni. Az orvosi ellátás kizárólag szükségesetekben mentes a költségektől.


Egészség


Teljes csőd a dubaj mesterséges sziget

Teljes csőd a dubaj mesterséges sziget


Alig húszpercnyi hajóútra Dubai csillogó belvárosától egészen szürreális látvány fogadja a látogatót. A tengerből parányi, egykor szebb sorsra szánt  szigetek emelkednek ki 2-3 méter magasan, rajtuk semmi más, csak homok. A néhány éve nagy médiavisszhanggal átadott a The World nevű ingatlan-beruházásról van szó, amely a válság miatt enyhén szólva is pang.

A világgazdasági válság egyik leglátványosabb vesztese Dubaj, ahol több nagy ingatlan-beruházás építése is félbeszakadt, s a meglévők fenntartása is komoly anyagi terhet jelent a befektetőknek. Az egyik leglátványosabb építmény a Föld országait formázó mesterséges szigetcsoport, a The World, ahol a magántulajdonban lévő kis szigeteken az eredeti tervek szerint milliomosok villái álltak volna.

A több mint 500 darab kisebb-nagyobb sziget kétharmadát ugyan megvásárolták, de csupán 33 földdarabon kezdődött meg valamiféle építkezés, még kevesebb azon szigetek száma, ahol be is fejeződtek a munkálatok. A beruházást végző Nakheel ingatlanfejlesztő társaság közleménye szerint jelenleg három szigeten folyik mindössze építkezés, a Németországnak megfelelőn, valamint a Hollandiát ábrázoló szigeten lakóházat, Libanon szigetén pedig egy szórakozóhelyet építenek. A már kész épületek közül az egyik Izland szigetén áll. A villaépület állítólag Mohammed bin Rashid al Maktum sejk, Dubaj uralkodójának tulajdona.
Annál is inkább elhagyatottnak látszik a The World, mivel az eredetileg a közelébe tervezett hasonló projekt, a naprendszert megjelenítő The Universe építése még csak nagyon kezdeti stádiumban van. Hasonlóan egyébként a 3,5 milliárd dolláros összértékű Dubai Waterfront nevű beruházáshoz, amely szintén félbeszakadt a válság miatt.


Teljes csőd a dubaj mesterséges sziget

Teljes csőd a dubaj mesterséges sziget

A földdarabok tulajdonosai kivárnak a fejlesztésekkel. A Görögországot jelképező sziget belga tulajdonosa, Baron Jean van Gysel de Miese boutique-hotel építését tervezte, de várhatóan csak 2011-ben kezd hozzá az építkezéshez - mondta az ABC News-nak. A milliárd dolláros értékű Aquitania-projekt tulajdonosa, a Select Property is közölte, hogy kivárnak, miként reagál a többi ingatlanfejlesztő és az is előfordulhat, hogy faragnak az eredeti költségvetésen.
A látványos és nagy médiavisszhangot kapott megnyitó után a beruházó szép csendben leállította a szigetek értékesítését bizonytalan időre. A visszaesésnek ugyanakkor vannak pozitív hatásai is. Az építőanyagok iránti kereslet csökkenésével a beton és az acél ára alacsonyabb lett, ami a kivitelezőknek viszont jó.

Teljes csőd a dubaj mesterséges sziget

Teljes csőd a dubaj mesterséges sziget


A Nakheel 2003-ban jelentette be ambiciózus tervét és 2006-ra már a szigetek 90 százaléka elkészült. A földdarabok anyagát a tengerfenékről fölhozott talaj és szárazföldi kövek keveréke adja. Az építkezés folyamatosan zajlott a nap 24 órájában, a munkások 300 fős váltásokban dolgoztak. A munkálatokat 2008-ban fejezték be, de például az elektromos ellátást, vagy a hulladék tárolását és elszállítását már a sziget tulajdonosainak kell megoldaniuk.
Teljes csőd a dubaj mesterséges sziget

Teljes csőd a dubaj mesterséges sziget


Az átadás időpontjához képest van ugyanakkor egy másik változás is. A szigetek alakja sok helyütt megváltozott, néhány sziget pedig összekapcsolódott egymással. Legalábbis erre utalnak a NASA Earth Observatory nevű honlapján múlt hónapban közzétett fotók, amelyek erős torzulást mutatnak a Nakheel által közzétett hivatalos fotókhoz képest. A fényképek heves vitát váltottak ki és egyes vélemények szerint a szigetek lassú pusztulásra vannak ítélve, mivel az üresen álló földdarabokat a tengervíz elmossa. A Nakheel a múlt hónapban cáfolta ezeket a vádakat. A társaság szóvivője szerint az szigetek egy részét szándékosan egyesítették, hogy nagyobb terület álljon rendelkezésre bizonyos építkezésekhez, a néhány esetben megfigyelhető alakváltozás pedig a tulajdonosok kérése volt.

Maguk a tulajdonosok is kételkednek abban, hogy a szigetek megőrzik eredeti alakjukat. A Görögországot tulajdonló belga üzletember azt tervezi, hogy védőgáttal veszi körbe szigetét, hogy így óvja meg az erodálódástól. Mindezek ellenére a tulajdonosok többsége úgy véli, hogy jó vásárt csinált. A The World jellegénél fogva sem lehet majd túlzsúfolt, ellentétben a Nakheel másik nagy beruházásával, a Palm-mal, ahol villák és szórakoztató egységek tömegét építették és már most zsúfolt. Ha a The World szigetei közül csak tíz százalékot építenek be, akkor sikertörténet lesz, ha mindet, akkor bukás - vélik a tulajdonosok.

Pedig a tervezők igazán mindenre gondolnak a kényelemért. A homok alá hűtőcsöveket fektetnek, ezek megfelelő hőszabályozását számítógép ellenőrzi. A strand egy szálloda tengerpartjához tartozik, a csövezők brit szakemberek.

Teljes csőd a dubaj mesterséges sziget

Teljes csőd a dubaj mesterséges sziget