2015. május 31., vasárnap

Dubaj tudnivalok

Dubaj tudnivalok


Pénzváltás


Nincs értelme itthon próbálkozni ottani pénzt, dirhamot beszerezni. Dollárral, euróval, vagy egyéb nyugat-európai valutával kell utazni és ott helyben váltani. Az érkezési oldalon van egy-két pénzváltó. Nem érdemes nagy mennyiséget váltani, mert a városban előnyösebbek a váltási kurzusok. Éppen annyit váltsunk, ami elegendő a taxizásra és a hotelben a londinernek adandó borravalóra. Mondjuk 50 vagy 100 euró, vagy dollár.

Pénzváltás

A bankokban és a repülőtéren az árfolyamok nem olyan jók, mint a specializált pénzváltóknál. A legkevésbé kedvező a hotelünkben pénzt váltani. Állítólag a Dubai Mall-ban lévő pénzváltóknál vannak a legjobb árfolyamok. Érdemes dollárt vinni és azzal fizetni, pl. közértben, mert dirhamban adnak vissza, picit még jobb árfolyamon is számolják, mint a reptéren. Az USD – AED árfolyama viszonylag állandó, és az amerikai dollárhoz kötött, 1 USD = 3.67 AED. 1 AED kb. 61,1 HUF (2014. március)
Ha az utazás végén marad dirhamunk, azt a repülőtéren problémamentesen vissza lehet váltani valamilyen nyugati valutára.


Étkezés


Csak a hotelekben szolgálnak fel alkoholt, ott pedig jó drága. Pl. egy 0.33 l. Heinekenért elkérhetnek akár 3 ezer forintnak megfelelő helyi pénzt.


Alkohol téma

,, Alkoholt nem lehet vásárolni, egalább is a sarki kisboltban nem. Leginkább a szállodák éttermeiben és bárjaiban lehet alkoholt fogyasztani, illetve a szórakozóhelyeken. A rezidensek igényelhetnek „alkoholengedélyt”, amivel a kijelölt üzletekben, otthoni fogyasztásra is lehet alkoholt vásárolni. Az utcán tilos az alkoholfogyasztás (!), így hiába van engedélyünk (sajnos), nem ülhetünk ki egy üveg hideg sörrel a kezünkben a tengerpartra." 
Starbucks - Dubai
Starbucks kávézó szerény Dubaj módra

Vásárlás


Az utazók a képzeletükben Dubaj-t korábban bevásárlós céliránynak is tekintették. Manapság már nem jellemző, hogy a magyar Dubaj-t azért válassza, hogy majd onnan ezt vagy azt haza hoz. Feltehetően ez azért is van, mert a magyarok nem annyira tehetősek, mint azok, akik a világ minden tájáról ideutaznak versenyképes árakon luxuscikkeket venni.
Dubai - Luxus és vásárlás
Vásárlás


Vannak országok (pl. Oroszország, Kína), ahonnan utazási irodák szervezésében kifejezetten bevásárló utakat szerveznek ide a nagy árleszállítási akciók időszakaira időzítve. Minden év júniusában és júliusában tartják a Dubaj Summer Surprises akciót, nyilván azzal a céllal is, hogy fellendítsék a nyári hőség miatt gyengébb turista szezont. A Dubaj Shopping Festival-t pedig minden év januárjában és februárjában rendezik. Mindkét időszakban leárazások vannak mindenhol Dubajban. A luxus termékekre kevesebb az engedmény, de a középkategóriás termékeknél akár 70 százalékos kedvezményeket is ki lehet fogni. Jellemzőbb, hogy a turista azért kíváncsi programként körülnézni a bazárokban és a monumentális bevásárlóközpontokban. Ez utóbbiak inkább azért bizonyulnak érdekesnek, mert jószerével csak ezekben van mód a lakosság kevesebb, mint 10 százalékát kitevő helyi állampolgárokat látni. A monstre shopping mall-ok ráadásul a kereskedelmen kívül sokféle időtöltést kínálnak, valamint a kinti nagy hőség elől mindig kellemes ezekbe behúzódni. Ha valaki mégis vásárolni akar, akkor például aranyat és kelmét egyrészt a bazárokból (souqokból), másrészt igazán jó minőséget pl. a Deira City Center bevásárlóközpontból hozhatnak haza. A legtöbb üzlet kilenctől este kilencig van nyitva (kivéve a Ramadan idején). A Dubaj Duty Free a repülőtéren a nap 24 órájában tart nyitva.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése